top of page
Inlägg: Blog2_Post

Mästerskapsdrama väntar i NE1-finalen på Mantorp Park

ree

På lördag den 4/10 avgörs årets säsong i Nordic Endurance 1 och det officiella Riksmästerskapet i långloppsracing på östgötska Mantorp Park. Efter fyra deltävlingar lever mästerskapet i allra högsta grad – och med 25 anmälda team, årets största startfält, väntar sex timmar intensiv finalracing.


Stenhård kamp i alla klasser

I RM för Klass A skiljer det bara två poäng mellan de tre främsta. MK Motorsport Team i en Honda Civic Type R leder på 42 poäng, tätt följda av MEJK Racing, VW Scirocco, (41) och Ekebygg Racing (40). Bakom trion jagar NJ Motorsport (37) och fjolårets bronsmedaljörer Team GAPET, Honda Civic, (34).


I RM för Klass B och C har danska NH Motorsport kopplat greppet i sim BMW med 54 poäng efter tre raka segrar. Men båderegerande mästarna LM Racing och Flying Fellows är kvar i guldstriden på 49 poäng vardera. Även ALT Racing och Team Fillebaxter (42 poäng vardera) samt DK Racing (38) i deras Opel Manta kan spela en avgörande roll i finalen.


Eftersom att en tävling räknas bort i tabellen så är inget avgjort inför finalen.


Rekordstort startfält

Finalen samlar hela 25 team – det största startfältet i årets NE1-säsong. Bland deltagarna finns rutinerade långloppsteam, men också flera nya team som gör entré i serien på Mantorp. Bland dessa återfinns Bandit Racing, som tar klivet upp från Race4Fun, och Pegasus Racing samt Team LBR som närmas kommer från 325 Cup i sina BMW.


– Vi har haft en fantastisk säsong med jämnare racing än någonsin. Att gå in i finalen med så många team som fortfarande har chans på medaljerna gör att spänningen är total. Med årets största startfält på Mantorp Park ser jag verkligen fram emot en final som kommer bjuda på allt det som gör långloppsracing speciellt – uthållighet, strategi och oförutsägbar dramatik, säger Emil Svensson.


Gratis entré och livesändning

Det är alltid fri entré till tävlingarna NE1 – och för den som inte kan vara på plats sänds hela tävlingen live på YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=Vl5HWX8yhcM


Dessutom bjuder flera team på livesända onboardkameror under racet via Race4Fun-kanalen: https://www.youtube.com/@RACE4FUN/streams

 
 
 

Kommentarer


bottom of page